DİLEK SU

Adana Tesisat İşleri

Logar Kapağı Yer tespiti

Logar kapağı yer tespiti, kayıp rogar yerini bulma, gizli logarı bulma, bina içinde rogar bulma, tıkalı rogarın yerini bulma, lağım yer tespiti, lağım çukurunun yerini bulma, kanalizasyon çukurunun yerini bulma

Kayıp logar kapaklarının yer tespitini bahçenizin her yeri kazılmadan nasıl bulunacağını biliyor musunuz? Günümüzde rogar kapaklarının üstü ya betonla yada bahçe toprağıyla kapatılmıştır. Binanın ana yapı taşlarından biri olan rogar kanalizasyonun taşması sonucu aklınıza gelir. Halbuki rogarlarınızın içerisini ortalama 2 yılda bir temizletmeniz gerekmektedir. Temizletmezsek ne olur diyorsanız şuan bu yazıyı okuyorsunuz demektir. Çünkü rogarınız atık malzemlerden dolmuştur. İski gelip rogarı temizlemeye çalıştığında rogar kapağını bulamamıştır. Sizden internetten araştırmaya koyulmuşsunuzdur. Google arama motoruna kayıp logar kapağı bulma veya rogar kapağı yer tespiti yazdığınızda bu yazıyı okuyor olacaksınız.

 Firmamız üzeri kapalı yerini bilmediğiniz rögarın yerini tespit edip, rögarın derinliğini size söylüyor. Daha sonra kapağın üzeri açılması için size işçilik fiyatı verir. Kabul ettiğiniz takdirde üzeri açılarak iskiye haber verilir.

Rögar nedir?
Kanalizasyon veya diğer su giderleri için belli aralılarla açılan, genellikle içinde gelen veya giden akıntının yönünü değiştiren ya da kotunu ani düşüş/çıkış yapmasını sağlayan, çoğunlukla silindirik veya dikdörtgen olarak açılan ve tıkanmalar sırasında müdahale edebilecek olduğumuz yeraltı boşluklarına rögar, bunların üzerlerine tehlikelere karşı kapatılan cisimlere de rögar kapağı denir.

Rögar Kapağı Neden Yuvarlaktır?

Rögar kapaklarının yuvarlak olmalarının ekonomik, gereklilik ve de yararlılık gibi nedenleri vardır.

Ekonomik: Rögar kapakları geometrik olarak en makul seviyede malzeme tüketen bir şekilde üretilmişlerdir. Ortalama bir insan bedeninin içine girebileceği bir genişlik için en uygun ve en ekonomik çözüm dairedir.

Gereklilik: Herhangi bir olaya müdahale etmek ve hızlı giriş çıkışlar için daire şekli rögar kapakları için vazgeçilmez bir geometridir. Her açıdan giriş için çok uygundur. Aşağı inerken veya yukarı çıkarken, tırmanma hareketinden kaynaklanan sağa sola doğru oluşan dönme hareketleri ve açılı kol hareketleri köşeli yollarda insan için tehlike yaratmaktadır.

Yararlılık: Rögar kapaklarının uzun süre açılmaması yüzünden oturduğu yuvaya sıkışması olası bir durumdur. Bu gibi durumlarda büyük araçlara gerek duymadan görevlilinin kapağa küçük bir güç uygulayarak merkezi bir dönme hareketi sağlaması sıkışmış olan kapağı kurtarmak için yeterli olacaktır.

Bir de tabi kanalizasyon kapakları, kapak deliğin içine düşmesin diye yuvarlak yapılır.

gider açma