DİLEK SU

Adana Tesisat İşleri

Petek Temizliği ve Tesisat Temizliği | Kalorifer Temizliği

  Petekleriniz iyi yanmıyor veya üst tarafı sıcak alt tarafı soğuk olmaya başladığında kalorifer tesisatınıza bakım yaptırma zamanı gelmiş demektir. Radyatörlerin yeterli ısıda yanmama sebeplerinden bazıları sıcak suyun yeterli hızda sirkülasyon yapamamasından kaynaklanır. Isınma problemi yaşayan evlerde sadece petek temizliği veya tesisat temizliği yaparak çözüm bulamazsınız. Tecrübeli ustalarımız peteklerin neden ısınmadığı ile ilgili sorunun kaynağına inerler. Kalorifer petekleri ters bağlanmış olabilir bu gibi sıkıntıları anlamak profesyonel ustalarla ancak çözülebilir. Yetiştirdiğimiz elemanlar petek temizliği konusunda dairelerde yaşanan ısınamama problemlerini bizzat görerek tecrübe kazanmış ekiplerden oluşmaktadır. Bazı evlerde yeterli büyüklükte kombi ve tesisat çekilmemiş olması peteklerinizin gerekli seviyede ısı transferi yapamamasına sebep olur. Sıcak suyun kombinizden çıkış yapıp tesisat borularınızdan radyatörlere giriş yapana kadar olan kısımlarda bütün olumsuz sonuçlar ortaya çıkarılır. Yapılan tesisat yıkama işlemi sonucunda evinize gelen firma yada şahıslar bu tür açıklamaları yapamıyorsa yaptırdığınız bütün petek temizleme işlemlerini bir daha gözden geçirmenizi öneririz.

Tesisat ve petek temizliği nasıl yapılır? Öncelikle bu yazıyı yazmamızdaki amaç peteklerini temizletecek müşterilerimizi aydınlatmaktır. İşinizi ister firmamıza istersenizde farklı bir firmaya verin ama bu yazıyı dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz. Tesisat temizliği yapmaktaki amaç tesisatın içerisindeki kireç ve tortuyu kimyasal ilaç kullanarak dışarıya çıkarmaktır. Fakat akıl almaz derecede tesisat temizleme yöntemleri ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri müşterinin evine servis elemanları giriyor ve kalorifer tesisatının içerisindeki kirli suyu boşaltıyor. Buraya kadar herşey normal fakat tesisatın içerisine temizleme kimyasalı adı verilen bir sıvı atılıyor ve tesisat kapatılıp çıkılıyor. Sizce içeriye atılan kimyasal peteklerinizin içerisinde temizlik yapabilir mi? Bizce yapmaz neden mi? Temizlik yapsa bile içerde ilaç kireci pası sökecek, peki bu sökülen tortular nereye gidecek uçacak değilya. İlaçlama yapıldıktan 30-45 dakika sonra pislikler dışarıya alınmazsa yine peteklerin dibine çökecek ve ısı problebleminiz tekrarlayacak. Ayrıca temizleme kimyasalı asit özelliğine sahip bir yapıdadır. Tesisatın içerisinde bir saatten fazla durduğunda içerde kireçle karşılaştığı noktada tepkime başlayacak ve gaz çıkaracaktır. Bizde petek temizliği yapıyoruz ilacın 100 mililitresi içerde kaldığında biz gittikten 1 saat sonra kombinin basıncı yükselir ve emniyet ventilinden su atmaya başlar. Bu sayfanın ortasındaki video petek temizlik kimyasalının nasıl bir etki gösterdiğini kanıtlamaktadır. Peki sizin tesisatınızda neden problem çıkmıyor? Çünkü tesisatınızın içerisine temizleme kimyasalı atılmıyor sadece koruma kimyasalı bırakılıyor. Piyasa değeri 10 TL olan ilaçlar ne kadar koruyacaksa tesisatınızı bu içeriye koyulan kimyasallar da o kadar koruyor. Kısacası asit özelliği barındıran temizlik kimyasalını içeriye atıp bırakıp gidecek bir babayiğit tanımıyorum. İçeriye asit özelliğine sahip kimyasal bırakıp gitsinlerde görelim. Asit olmadan da tesisattaki kireç nasıl çıkarılıyor onu pek anlamış değilim. Anlatıcaklarım bu kadar tesisatınızı ve peteklerinizi temizletirken bi kez daha düşünün içeriye atılan kimyasalların mutlaka yetkili ağızlardan içeriğini öğrenin. Plastik kabın içerisindeki sıvı boyalı su bile olabilir. Bunları nerden mi biliyoruz bu işte kendini büyük firmaymış gibi gösteren eli anahtar tutmasını bile bilmeyen yani su tesisat ustası olmayan bu işe sırf para kazanma amaçlı giren çok vatandaş tanıyoruz. Bu işi sektöre kazandırmış biri olarak işinizi verirken telefonda güzel ses tonu ile değil telefonda karşınıza çıkan kişinin sorduğunuz sorulara cevap verebiliyormu veremiyormu diye kontrol edin.

 
 

 

Petek temizliği ne zaman yaptırmam gerekir?

Petekleriniz eski performansını yitirdiğinde aşağıdaki şikayetleri yaşıyorsanız tesisatınızda tıkanıklık var demektir. Peteklerinizin az ısınma sebeplerinin %95`i tesisatınızdaki aşırı kirlenmeden kaynaklandığı için petek temizliği yapılır.

    1- Peteklerin yarıdan aşağısı ısınmıyorsa
    2- Petekleriniz az ısınıyorsa
    3- En sondaki radyatör hiç yanmıyorsa
    4- Kombi devir dayim yapamadığı durumlarda
    5- Tesisatınız tıkandığında kombiniz sürekli arızaya geçiyorsa
    6- Kalorifer tesisatınızın 3 yıldır temizlği hiç yapılmamış durumda ise
    7- Kombi filitresi sürekli tıkanıyorsa


petek temizleme

Petek temizliği ve tesisat temizliği 2 yılda bir yapılması gereken bakımlar arasındadır. Radyatörlerinizi temizleterek daha fazla ısınmak istermisiniz? Peteklerinizi sökülmeden tesisatınıza zarar vermeyen kimyasal ilaçlar kullanarak temizlik işlemini gerçekleştiriyoruz. Radyatörlerinizi çıkarmadan evinizi kirletmeden petek temizliğini yapıyoruz. Tesisat yıkama hizmetini biraz daha geliştirerek kimyasal ilaç ve radyatör temizleme makinaları ile bu işi yapıyoruz. Özel makina ile radyatörlerinizin yıllık bakımı yapılmaktadır. Petek temizliği servis hizmetini sorunsuz bir şekilde tesisatınıza zarar vermeyen kimyasallarla temizletmek ister misiniz? Ayrıca kalorifer tesisatını basınçılı su ile temizleyerek kombinizin daha rahat çalışmasını sağlıyoruz. Kombi filitrelerini tek tek açıp hem temizliğini yapıyoruz hemde filitrelerini değiştiriyoruz. Tüm bu işlemleri tek elden adana tesisat olarak yapıyoruz. Kimyasal ve makine kullanarak peteklerde oluşan kireç ve tortuları temizliğinde adana`da bu işi yapan ilk firmayız. Lider firmamız hem kadrosuyla hemde son teknoloji makineleri ile sektörde lider firmalardan biridir. Bizi çalıştığımız firmalardan ve yaptığımız işlerden takip edebilirsiniz.
TÜRKİYE`de İLK MAKİNE ve KİMYASAL
KULLANARAK PETEK TEMİZLİĞİ YAPAN FİRMA!...

 Şu bilinçle çalışıyoruz. Yapılan iş referansımızdır. Dairenizde yapılan tesisat temizliğini beğenirseniz müşteri potansiyelimiz artar ama beğenmezseniz şimdiye kadar çoktan iflas etmiştik. İşinizi kaliteli kimyasallar ve profesyonel ustalara teslim edin, rahat edin.

PETEK TEMİZLİĞİ MAKİNE İLE YAPILIR. MAKİNESİZ TEMİZLİĞE GELEN KİŞİ BİZİM FİRMAMIZDAN DAHİ OLSA KAPIDAN İÇERİYE SOKMAYIN.

adana TESİSAT FARKI

1- Evinize gelen servis elemanları deneyimli tesisatçı ustalardan oluşmaktadır. Peteklerinizi sadece temizlemekle kalmaz, peteklerin yanlış bağlantılarını ve tesisat borularında yanlış yapılmış bir yeri fark edebilirler. Biz vasıfsız işçinin eline makine verip radyatör temizliği yaptırmıyoruz.

2-Petek temizliğine gelen ekip farklı nedenlerden dolayı radyatörünüzde ısınmama problemi yaşıyorsanız bunu çözebilirler.

3- Türkiye`de petek ve radyatör temizliğini makine ile yapan ilk firma olarak kendini ispatlamıştır.

4- İşinin ehli ustalar evinizde yaşanan diğer tesisat problemlerine müdahale edebilecek kapasitedirler.

Petek Temizliğinde kullandığımız kimyasalın kireç tutmuş boru üzerindeki etkisini izleyebilirsiniz.  

tesisat temizleme

PETEKLERİN YETERİNCE ISINMIYOR NE YAPMALIYIM ?

Petekleriniz daha önceki yıllara nazaran daha az ısıtıyor veya hiç ısıtmıyorsa petek temizlik hizmetimizden hemen yararlanmanızı tavsiye ediyoruz. Yavaş yavaş ısısı azalan radyatörleriniz yani peteklerinizin alt taraflarında kireç tortu gibi katı atıklar oluşmaya başlar. Bu yabancı maddeler suyun gidiş ve dönüşünü olumsuz yönde etkiler. Suyun hızındaki bu yavaşlama peteğin bazı kısımlarının yanmamasına sebep olur. Petek temizliği yapılarak borularınızın ve peteklerinizin içerisindeki kireci yok edebilirsiniz.

RADYATÖR TEMİZLİĞİ  NASIL YAPILIR?

Radyatör temizliği denilince müşterilerimizin aklına sadece radyatör ve petekleri geliyor. Fakat radyatör temizliği yapıldığında firmamız hem kombinizin eşanjörünü hem de kalorifer tesisat borularını temizler. Bu temizliğin nasıl yapıldığını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Kalorifer radyatör yada diğer adıyla petek temizliği siz ne diyorsanız... Bu temizlikler 3 yılda bir yapılması gereken temizliktir. Kışa girmeden bütün müşterilerilerimize yaptırmalarını tavsiye ediyoruz. Temizlik işlemi makine ve radyatör temizleme kimyasalı ile birlikte yapılmaktadır. Makineyi tesisatınıza bağlayıp yaklaşık 45 dakika kimyasal ile suyu devir dayim yaptırıyoruz. Tesisatınızın ve radyatörlerinizin içerisindeki bütün su taşları kireçler peteğinizin tıkanmasına yol açan diğer yabancı maddeler sökülmüş oluyor. Temizlik işlemi bittikten sonra tesisatınızın su ile durulama işlemi yapılır. Bu işlemden sonra isteyen müşterilerimize radyatör ve kombiniz için geliştirilmiş koruma kimyasalı ısıtma sisteminizin içerisine ilave edilip kombiniz 10 dakika gibi bir kısa süre çalıştırılır. Kombi su ayarı ve peteklerin havası alındıktan sonra ısıtma sisteminiz kışa hazır bir şekilde bekletilir.
Merkezi Sistem Petek Temizliği

Merkezi ısıtma sistemlerinde tesisat temizleme işlemi bireysel olarak yapılmaz. 10 yılı aşan ısıtma sistemlerinde mutlaka temizlik yapılmalıdır. Tesisat yıkama işlemleri toplu olarak yapıldığında pompa çarkları, kazan, suyu taşıyıcı ana kolon boruları tamamen temizlenmiş olur. Toplu ısıtma sistemi kullanan binalarda kazanın temizliği yapılmadığı sürece tesisatınız temizlenmiş olmaz. Bunun nedeni kireç tabakası en fazla kazan boiler ve ana kolon borularında meydana gelir. Kazanın deposundaki su ve alev arasında birde kireç tabakası varsa ısınma biraz daha geç olur. Bunun sonucu olarak temizlenmeyen merkezi tesisatlar daha fazla yakıt yakmanıza sebep olur.

merkezi sistem petek temizliği

 YERDEN ISITMA PROBLEMLERİ HAKKINDA Mutlaka Okuyun !....

Yerden ısıtma sistemlerinde zamanla oluşan balçık sizin gözünüze çamur gibi görünebilir fakat bilimsel bir anlayış içerisinde baktığınızda oluşan bu çamurun canlı bir bakteri olduğunu görürsünüz. Mobil sistem hortumlu sulu zemin ısıtma sistemlerinde ısıyı 55 derecenin üstüne çıkaramadığınız için bu bakteriler borunun belirli noktalarında üreyerek o bölgenin fazla ısınmasını engeller. Bir koloni gibi çoğalan bu bakteriler zamanla sistemin tamamına yayılır. Kombinizin parçalarını ve motorunda tıkanmalara yol açar. Bu bakteriler 70 derece ısıda kaybolurlar. Radyatör peteği buulunan evlerde ısı 70 dereceye çıktığı için bu bakterilere rastlamanız mümkün değildir. Yerden ısıtma bakımı  X700 koruma kimyasalı sistemde bulunduğu sürece ısıtma sisteminiz güvenilir ellerdedir.

petek temizleme makinası

 

ÖNEMLİ NOT : Piyasada petek temizlik ve radyatör bakımı adı altında kampanya gibi gösterip ucuz fiyat vererek suyu değiştiren şahıslar ortaya çıkmıştır. Petek temizliği ile peteklerin suyunu değiştirmeyi sakın birbirine karıştırmayın. Bu iki işlem arasında hem işçilik hemde kullanılan kimyasal farkı vardır. Kullandığımız kimyasal TSE onayı almış piyasada 5 yıldır kullanılan bir kimyasaldır. Bu şahıslar tahliye vanasından radyatörlerin suyunu boşaltıp tesisatın içerisine bir miktar ilaç doldurup temizliğin yapıldığını söyleyebilirler. Bizim yaptığımız tesisatın içerisine kimyasal atıp makine ile 45 dakika çeviriyoruz. Daha sonra basınçlı su ile durulama gerçekleşiyor. Ortalama bu işlemler 100 metre kare daire için 2 saat sürmektedir. Bizim yaptığımız makineli tesisat ve petek temizliği işlemi çok farklı bir işlemdir.

Radyatör kombi ve tesisat temizleme kimyasalı  ne işe yarar.

Kombi ve radyatörlerinizde suyun ısınmasıyla birlikte kireç ve su taşı oluşur. Zamanla kombi eşanjörü, boru ve peteklerinde kireç ve su taşı oluşur. Temizleme kimyasalı ile yıkama yaparak kireç, korozyon ve su taşları temizlenir. Bu işlemin ardından ısıtma sisteminiz temiz su ile yıkanır. Yıkama işleminin sonunda sisteminize koruyucu kimyasal eklenerek sisteminizin bir daha kireç ve su taşı tutması engellenir.

Peteklerde hava olduğu nasıl anlaşılır?
Radyatörlerinizde hava olduğunu anlamak istiyorsanız radyatörün üstünde elinizi gezdirin ve peteğin altı ısınıp üstü ısınmıyorsa yada üztü ısınıp altı ısınmıyorsa kalorifer peteğinde hava var demektir. Radyatörden hava almak için aşağıdaki malzemeler olması gerekir. Purjör anahtarı veya kısa bir düz tornavida
Prujör tapası resimde görüldüğü gibi purjör tapası radyatörün sağ veya sol üst tarafında yer almaktadır.

Anahtar veya düz tornovida ile saat yönünün tersine anahtarı çevirerek petekte olan havayı atabilirsiniz. Bu işelemi anahtarı yavaş yavaş açarak yapınız. Eğer açtığınızdan bölümden hava geliyorsa peteğinizde hava var demektir. Hava bittikten sonra su gelmeye başlar su geldiği anda anahtarı saat yönünde çevirip kapatın peteğinizin havası alındı demektir. Radyatörden direk su geliyorsa hava almanıza gerek yoktur. Hava aldığınız halde peteğiniz hala ısınmıyorsa bizi arayabilirsiniz.

petek yıkama

Radyatör temizliğinin faydaları
Kombinizin daha verimli ve daha rahat çalışmasını sağlar.
Peteklerde meydana gelen tıkanmaları önler.
Yıllarca tesisatta devir daim yapan suyun kireçten pisliklerden temizlenerek dahaiyi bir ısınma vermesini sağlar.

    YERDEN ISITMA SİSTEMİ KOMPLE BAKIMI
    RADYATÖR TEMİZLİĞİ
    KOMBİ ve TESİSAT TEMİZLİĞİ
    ALURAD PETEK TEMİZLİĞİ
    ALÜMİNYUM ve DÖKÜM RADYATÖR TEMİZLİĞİ
    YERDEN ISITMA HORTUM TESİSAT TEMİZLİĞİ VE KORUYUCU KİMYASAL EKLENMESİ
    PETEK TEMİZLİĞİ VE YAKIT TASARRUF SIVISI


İsteyen müşterilerimizin radyatörlerini yerlerinden sökerek banyoda iç dış yıkama yapıyoruz. Dışarıdan kastımız radyatörün dış yüzeyinde biriken tozlar radyatörün tozlanmasına ve çirkin bir görüntüye yol açmasına sebep oluyor. Ev hanımları ne kadar isteselerde bu tozları temizleyemezler. Peteklerin basınçlı su ile yıkayıp temizliyoruz.

 tesisat temizliği konusunda deneyimli personelle hizmete başlamıştır. adana`da 2 yıl eğitim alan elemanlarımız teknolojinin nimetlerinden faydalanarak adana müşterilerimize farkını ispatlamayı hedeflemektedir.

Merkezi adana`da bulunan petek temizleme ilaçlarının adana ana bayisi olarak uygulama ve satış desteği sunan firmamız çankaya petek temizliği, etimesgut petek temizliği, keçiören petek temizliği, mamak petek temizliği, sincan petek temizliği, yenimahalle petek temizliği, batıkent petek temizliği, ulus petek temizliği, balgat petek temizliği bölgelerine hizmet veriyor.

SİSTEM KORUMA ÜRÜNÜ

Sistem temizleme ürünü kapalı veya açık ısıtma sisteminizin temizliğini, bakımını ve kombinizin randımanlı şekilde çalışmasını sağlayan, içerisinde çok kuvvetli doğal mıknatıs bulunan bir manyetik filtredir. Kullanılan sistemdeki su içinde, devamlı olarak bu pislik mikron ölçüsünden çok büyük parçacıklara ulaşarak dolaşmaya çalışmaktadır. Bu pislik her yere bulaştığı gibi özellikle sirkülasyon pompalarının ve valflerin bozulmasına neden olur. En önemlisi kombi içindeki pahalı ve önemli olan esanjor zarar görür ve ısı randımanı düşer. Burada saymış olduğumuz tüm  olumsuzlukları ortadan kaldırmak için tesisat sisteminize takmanız halinde derhal etki gösterir ve tesisatınızı korur.Yapılan testler bu pisliğin çok azının bile ısıtıcı randımanını düşürdüğünü göstermiştir.

Dikkatle ve tecrübe ile projelendirilerek bu pisliğin % 100 ‘nün ısıtma sisteminden temizlenebilmesini mümkün kılmıştır. Filtresi bir defa takıldıktan sonra, ısı sisteminizin yıllarca en iyi randımanla çalışmasını sağlayacak, korumayı getirdiği için harcadığınız yakıt miktarı azalacaktır.

petek temizleme kimyasalı

KORUMA KİMYASALI ve KİREÇLENME ÖNLEYİCİ

1. Kullanım alanı:
Bireysel kullanım Kombi kalorifer tesisatlarında özel demir, alüminyum, bakır gibi çoklu metal içeren su sistemlerinde, güneş enerji kollektörlerinde ve benzeri tüm sıcak ve soğuk su sistemlerinde.

2. Avantajları:
Yeni tesisatlarda; yüzeylerde kireç pas ve mineral tuz kalıntısı oluşmasını engeller.
Eski tesisatlarda; kireç ve birikintileri hasar vermeden temizler.
Yakıt ekonomisi sağlar.
Çalışan tüm cihazların ve tesisatın ömrünü uzatır.
Isı iletim katsayısını yüksek tutarak enerji tasarrufu sağlar. Dr. Combi aynı zamanda bir ısı transfer akışkanıdır.
Kiri mineral tuzları ve metal oksitlerini dağıtır.
Film oluşumu ile metalik yüzeyleri pasivize eder.
Malzeme delinmelerini önler.
Tüm su sistemini alkalize eder.
Toksit etkisi yoktur, çevre dostudur.

3.Kimyasal özellikler:
Tüm yüzeylerde aktif, nötralize edici mono aminler, yüzey aktif poliaminler uzun zincirli organik copolimerler, dispersantlar karışımı.

 

X100 KORUYUCU PETEK ve RADYATÖR KORUYUCU İLACI

kalorifer sistemi koruma kimyasalı

Su vasıtası ile ısıtma yapılan her türlü ısıtma sistemlerinde, alüminyum içeren sistemlerde dahil olmak üzere kireç ve korozyona karşı top yekün koruma sağlayan genel amaçlı bir şartlandırıcıdır. Sistemin ömrünü uzatır, maksimum verim ve minimum yakıt sarfiyatını sağlar. Sisteme bir kere ilave edildikten sonra sistem suyu boşaltılmadığı sürece X100 asla yenilenmeye gerek duymaz.    

    Kireç ve korozyona karşı korumayı arttırır.
    Sistemdeki tüm metaller için uygundur.
    Nötral pH formüllüdür.
    Kombinin optimum veriminde çalışmasına neden olur.
    Kombi sesini ve noktasal delinmeleri engeller.
    Sistemdeki seviyesini kontrol için basit bir test kiti mevcuttur.
    Çevreye zarar vermez, tamamen zehirsizdir ve biyolojik olarak parçalanabilir.

SENTINEL X700 YERDEN ISITMA SİSTEM KORUYUCU

yerden ısıtma sistemi koruyucu

   Yerden ısıtma sistemlerini temizlemek ve korumak için dizayn edilmiştir. Tesisatlardaki bakteri ve mantar oluşumu kombi ve tesisatlarda sorunlara neden olabilir, mesela boru tıkanıklıkları kombide blokajlar, vanalarda sorunlar eşanjör sorunları gibi. Tesisatlarda istenmeyen kokular oluşabilir yada eşanjör veya diğer parçalardaki korozyondan dolayı tesisatta sorunlar çıkabilir. Bu sorunlar tesisatın verimli ve düzgün çalışmasını engelleyebilir. Sentinel X700 yerden ısıtma tesisatlarında yaşanan bu tarz sorunları bitirmek için özellikle dizayn edilmiştir.  

    Bakteri ve mantar oluşumunu engellemede etkilidir.
    Balçık ve çamurlaşmadan dolayı oluşan blokajları engeller.
    Uzun ömürlü koruma sağlar.
    Uygulaması çok kolay ve pratiktir.
    Koroziv değildir, elle temasında sorun yoktur.
    BIOCHECK Test çantası ile de desteklenebilir.

Tesisat temizliği sadece ben petekleri temizlerim giderim demekle yapılmıyor. Petekleriniz temizlendikten sonra yanmayan kalorifer petekleriniz varsa bunlara çözüm üretmekle tamamlanır. Yanmayan radyatörleriniz, ısınmayan petekleriniz belkide tesisatın kirli olmasından dolayı yanmıyordur. Farklı nedenlerde olabilir bunlardan bazıları;
a- Eski kombiyi çıkarıp yeni kombiyi montaj ettirdiğinizde tesisatçınız gidiş dönüş borularına dikkat etmeden yanlış şekilde bağlantı yapmış olabilir. Bu yanlışın yapıldığı kalorifer tesisatlarında petekler alt taraftan ısınmaya başlar. Peteklerin alt tarafları sıcak olur üst tarafları soğuk.
b- Tesisat döşenirken kaynak yapılan bölgelerde aşırı daralma yapılmış olabilir. Böyle tesisatlar kurulduğu günden itibaren çalışmaz.
c- Tesisat boruları inşaat sırasında küçük çapta çekilmiştir. Genelde büyük dairelerde veya 7 petek sayısını geçen dairelerde sık rastlanan sorundur. En sonda ki peteğe yeterli sıcaklıkta ve hızda su gitmediği için en sonlardaki petekler fazla ısı vermez. Bunun nedeni kalorifer boruları küçük çaplarda döşendiği için su yeterince hızlı bir şekilde ulaşamadığı için radyatörde sıcaklık azalır.

gider açma